Kilka trików, które pomogą Ci zarabiać więcej na giełdzie.

Zwiększenie zarobków na giełdzie wcale nie musi opierać się na rozbudowaniu swojego budżetu lub zwiększeniu skuteczności wejść. Najczęściej różnicę robią zmiana nastawienia lub na pozór nieistotne detale.

Spis treści

Poniżej znajdziesz kilka prostych sposobów, które pomogą Ci zwiększyć zyski z inwestycji na giełdzie.

Ochrona kapitału zamiast zarabiania.

Problem, z którym boryka się przeciętny trader na giełdzie to skrajnie ofensywne nastawienie. Oczywiście, inwestycje na giełdzie koniec końców mają na celu zarobienie pieniędzy, jednak zbyt duży nacisk na zysk prowadzi do podejmowania nieprzemyślanych decyzji i paradoksalnie prowadzi do serii strat.

Nawet jeśli obracasz własnymi pieniędzmi, szanuj je i otwierając pozycję, zadawaj sobie pytanie, czy ryzyko, które podejmujesz, jest kontrolowane i czy będziesz w stanie zaakceptować potencjalną stratę.

Zwiększ przeciętny zwrot — Risk Reward Ratio.

Im lepszy będzie Twój przeciętny zwrot, tym więcej w dłuższej perspektywie zdołasz zarobić na giełdzie. Zwiększenie Risk Reward Ratio polega przede wszystkim na jak najszybszym cięciu narastających strat przy wykorzystaniu potencjału zyskownych transakcji. By uzyskać wysoki zwrot, jako doświadczony trader, możesz szukać okazji handlowych na rynkach mniej stabilnych, jak kryptowaluty czy mało płynne pary giełdy walutowej Forex (pamiętaj jednak o spreadzie).

Mimo to, ścisłe trzymanie się ustalonego RRR ma także swoje złe strony.

Jeśli starasz się wyciągać ze swoich transakcji maksimum zysków, jednocześnie szybko tnąc wejścia błędne, powinno to zaowocować poprawą wyników. Jeśli jednak potraktujesz Risk Reward Ratio śmiertelnie poważnie, starając się wykorzystać potencjał, którego dana pozycja realnie nie ma, szybko zamienisz zyskowne wejścia w dotkliwe straty.

Nigdy nie wymagaj od rynku więcej, niż ten ma Ci do zaoferowania.

Analizuj swoją strategię.

By zarabiać więcej, musisz najpierw wiedzieć, gdzie popełniasz błędy. Absolutną podstawą jest podłączenie swojego konta na platformie giełdowej pod portale, by uzyskać najważniejsze informacje — skuteczność, Sharpie ratio, risk reward ratio oraz MAE i MFE.

MAE/MFE vs. trade outcome.

MAE to bardzo przydatna statystyka, która pokazuje największą wygenerowaną stratę w trakcie otwarcia pozycji, porównując ją z wynikiem konkretnej transakcji.

MFE z kolei jest wariantem badającym najwyższy wygenerowany profit.

Oba narzędzia odegrają kluczową rolę w testowaniu strategii i właściwie zinterpretowane, pomogą Ci osiągać większe zyski.

Jeśli najwyższa strata zanotowana na transakcji wyniesie, dajmy na to, -250 $, lecz mimo to, zdołałeś zamknąć ją z zyskiem 125 $ – wciąż jest to wejście bardzo złe, którego zwrot wyniósł zaledwie 0.5:1. Wyłapanie tego typu błędów i ich późniejsza analiza, zwrócą uwagę na Twoje słabe strony i pomogą Ci nad nimi pracować.

Backtesting, Forward Testing i symulator.

Szybkie wpłacanie środków na konto brokera giełdowego jest popularnym błędem początkującego. Zbyt wiele osób w całości ignoruje testowanie strategii na danych historycznych i zakłada, że handel na koncie demonstracyjnym nie ma sensu, ze względu na brak emocji towarzyszących prawdziwemu inwestowaniu. Ucz się na tych powszechnych pomyłkach i regularnie testuj swoje sposoby, o ile to możliwe, korzystając także z symulatora, który odtworzy rynek w czasie rzeczywistym. Ten może być dostępny na platformie giełdowej w ramach jednego z rozszerzeń lub w aplikacjach.

Zwróć uwagę na strukturę wahań cen.

Pewnego rodzaju „konstrukcja”, którą buduje rynek w trakcie wahań, przekazuje najważniejsze informacje o tym, gdzie cena może podążyć w przyszłości. Nie każde jej przełamanie zwiastuje od razu odwrócenie trendu, przeciwnie – większość z nich wynika z manipulacji i służy raczej napędzeniu ruchu w kierunku przeciwnym do tego, którego oczekuje przeciętny trader na giełdzie.

Studiowanie struktury pomoże Ci uniknąć pułapek i rozpoznać właściwe momenty do wejścia.

Nie ograniczaj się do jednej ramy czasowej.

Analizuj instrument na różnych ramach czasowych, spoglądając na niego z różnych perspektyw. Wiele osób wybiera sobie jeden konkretny przedział, np. wykres godzinny, ignorując szerszy obraz tego, co dzieje się na rynku. Staraj się zdefiniować potencjalny kierunek każdej z ram tak, by znaleźć kompromis i zawierać transakcje tylko w jedną stronę.

Osiągniesz to dzięki budowaniu kontekstu rynkowego metodą „top-down”, analizując każdy wykres od ram wysokich, np. miesięcznych, przez tygodniowe i dzienne, aż po wykres minutowy.

Rozwijaj się.

Zwiększenie przeciętnych zwrotów lub w ogóle – zarabianie na inwestycjach na giełdzie, wymaga jak najbardziej kompletnego spojrzenia na rynek. Jeśli zgłębiłeś jeden z aspektów analizy wykresów, nie bój się pójść dalej, ucząc się nowych rzeczy.

Nie omijaj także technik używanych przez traderów detalicznych – poprawne oznaczenie formacji świecowych czy linii trendów może być użyteczne, dając Ci wgląd w aktualne oczekiwania większości uczestników rynku.